Historie

Začátky volejbalu v Hnátnici spadají do roku 1942, kdy parta nadšenců (F.Matějka, J.Hodr, K.Procházka, bratři Aligerové a další) zakládá volejbalový kroužek, který sehrál celou řadu přátelských utkání a uspořádal několik turnajů. Od roku 1954 - 1958 se volejbal v Hnátnici nehrál. Po téměř pětileté přestávce byla činnost obnovena a utvořen první registrovaný oddíl mužů, který hraje okresní přebor I.třídy. Později bojuje v okresním přeboru i družstvo dorostenců a v roce 1972 se stali poprvé okresními přeborníky, když za sebou nechali taková družstva jako Sp.Choceň, Sp.Vysoké Mýto, Sp.Letohrad, Jiskra Ústí nad Orlicí II.a další.

V červnu 1974 měli první trénink mladší žáci ročník 63-65, kteří za pět let získali pro TJ také první titul "Okresní přeborník" v této kategorii. Rovněž vítězství v Českém poháru v okrese bylo cenné a třetí místo v kraji ještě cennější. Družstvo mužů "A" v roce 1976 sestoupilo do OP II.třídy, kde setrvalo dalších 22.let. Rok 1988 byl pro hnátnický volejbal velice důležitý, oddíl provedl nábor žáků, kteří zde téměř tři roky chyběli. Tréninku se ujali V.Aliger st. a L.Kotyza a pod jejich vedením tito hráči získali v roce 1991 již jako dorostenci okresního přeborníka a někteří z nich v dalších letech hrají úspěšně za družstvo mužů ( M.Kotyza, M.Strnad ).

Dalším krokem ke zkvalitnění úrovně volejbalu v Hnátnici slouží nově otevřená tělocvična z prosince 1996. Když v roce 1997 přicházejí z Ústí nad Orlicí hráči V.Aliger, O.Sotona, K.Brůha a P.Bureš, začíná spanilá jízda hnátnických volejbalistů do vyšších sfér volejbalových soutěží. Po více než dvaceti letech se vrací družstvo mužů do OP I.třídy a rok nato se stávají okresními přeborníky. Kvalifikace o postup do krajské soutěže v Hradci Králové dopadla pro hnátnické hráče na výbornou, když porážejí družstva Kvasin, Hlinska a Dřevěnic. Ve vlastní soutěži 1999/2000 po dobrých výkonech končí na 3.místě. Následující sezónu prokázali naši hráči velké zlepšení a z prvního místa postupují přímo do krajského přeboru. Aby se tato soutěž dala hrát, přivádí Vláďa Aliger do Hnátnice další výrazné posily ( ex reprezentanta K.Jeřábka, R.Köhlera, J.Kapouna a L.Kumpošta ) a rázem se stávají favoritem přeboru. Skvěle rozehrávají podzim a jaro přináší zaslouženou korunovaci krajským přeborníkem před družstvy Litomyšle a Pardubic. To však těmto hráčům nestačí a chtějí se zúčastnit kvalifikace o postup do 2.ligy. Ta se hrála 27.-28.4.2002 v České Lípě a naši volejbalisté jsou opět úspěšní. Postupují přes Moravské Budějovice do vytoužené a ještě před pěti lety nedostižné 2.ligy.

Rázem se stávají historicky prvním vesnickým oddílem v ústecko orlickém okrese hrající na ligové úrovni. Co více si již přát. Ale přišel 31.srpen a hnátničtí opět slaví. Je připraveno společné setkání generací hnátnických volejbalistů k 60.výročí založení organizovaného volejbalu v tělocvičné jednotě, kdy je do programu zařazen i volejbalový turnaj s mezinárodní účastí. Naši sokolové předvádějí skvělí volejbal a před více jak stovkou diváků porážejí v semifinále družstvo Union Enns Rakousko 2:0 a ve finále prohrávají jen těsně 1:2 s nyní již extraligovým družstvem Ostroj Opava.Byla to výrazná tečka za veleúspěšným rokem hnátnických volejbalistů.

Současně je třeba zmínit i úspěchy na půdě sokolských her. Zisk třetích míst na republikovém přeboru Českých obcí sokolských v letech 2000 až 2001v prvoligové konkurenci jen dokládá vynikající kvalitu hnátnického volejbalu. První rok v ligovém volejbale 2002/2003 nebyl pro TJ Sokol jako nováčka vůbec jednoduchý, ale nakonec dokázal tuto soutěž udržet a navíc jako jeden z mála účastníku získal skalpy všech družstev, v konečném pořadí skončil na sedmém místě, trenérem je Mgr.S.Flekač. V 35.ročníku ankety o nejlepšího sportovce a kolektiv okresu Ústí nad Orlicí za rok 2003, obsadil náš oddíl 1.místo v kategorii vesnických kolektivů, tento úspěch zopakoval i v dalších třech letech.

Sezóna 2003/2004 je pro hnátnický volejbal opět velkým svátkem, družstvo mužů obsadilo v soutěži výborné 3.místo, v srpnu 2004 vyhrává poprvé v historii národní finále vesnických družstev v Česticích, ve finále celostátního přeboru ČOS v Č.Třebové obsadilo 3.místo. Ale snad nejpřekvapivějšího výsledku dosáhli hnátničtí svým umístěním v ročníku 2004/2005, kdy obsadili vynikající 2.místo. V dalších dvou sezónách musejí ze zdravotních důvodů skončit s aktivní činností někteří hráči, začíná nutná generační obměna kádru, která má nakonec v sezóně 2006/2007 za následek poslední místo v tabulce a sestup do krajského přeboru. Věříme však, že toto není konec úspěchů hnátnického volejbalu, ale nastartování nové cesty s mladými hráči. Držte nám palce!!!

Vladislav Aliger, vedoucí a kapitán družstva.