Z historie oddílu nohejbalu

Nohejbalový oddíl byl založen v dubnu 1974 a u jeho zrodu v Hnátnici stáli především bratři V.a P. Žabovi, F. Wagenknecht a J. Osmík. Již v prvním roce vyhrávají okresní přebor družstev, v okresním přeboru dvojic se umísťují na 1.místě a v okresním přeboru trojic obsazují 3.místo. Oddíl nohejbalu uspořádal 1.ročník "O putovní pohár SNP".

V dalším roce se oddíl zúčastňuje mnoha turnajů, kde obsazují přední pozice.V okresním přeboru družstev obsazují druhé místo. 1.listopadu 1975 pořádal oddíl nohejbalu přespolní běh "Lanšperský kilometr".V roce 1976 vyhrávají opět okresní přebor družstev a účastní se mnoha turnajů. V roce 1976 se poprvé se turnaje na Orlici zúčastňuje družstvo žáků, kde obsazují 4. místo ze 7.

8.května 1977 se v Hnátnici sehrálo finále okresního přeboru družstev, kde opět (již po třetí) vítězí družstvo Hnátnice. V roce 1977 oddíl nohejbalu pořádá 4. ročník turnaje "O putovní pohár SNP", kde vítězí družstvo Hnátnice ve složení V.Žaba, P.Žaba, F.Wagenknecht, Meduna.

Rok 1978 byl pro oddíl nohejbalu velice úspěšný. Vyhrávají co se dá, včetně mistrovství vesnických sportovců ČSR a okresního přeboru družstev, které jim zajišťuje postup do krajského přeboru pro rok 1979. Krajský přebor oddíl už nerozehrál a z finančních důvodů se rozpadá. Po roce 1978 nastává na dlouhých 20 let odmlka.

Renesance tohoto sportu v Hnátnici nastává v roce 1998, kdy se uskutečnil první ročník turnaje trojic "O putovní pohár".Tohoto turnaje se účastní pouze tři celky. V dalších dvou ročnících je účast po 6 družstvech a od 4. ročníku je turnaj dobře obsazován a počet celků neklesá pod 14. Turnaj se stal tak vyhledávaným, že od pátého ročníku je turnaj připravován pouze pro zvané týmy. Za celou dobu trvání se podařilo jenom jednomu týmu z Hnátnice, nepočítaje první ročník, vyhrát tento turnaj, a to družstvu Jehla.V roce 2006 se odehrál již 9. ročník tohoto turnaje. V zimě se pravidelně od roku 1998 koná v místní Sokolovně zimní turnaj, kterých bylo již 9 ročníků.

Oddíl nohejbalu je znovu založen v TJ.Sokol Hnátnice od roku 1998, tedy po dvaceti letech od úspěchu nohejbalu pod vedením bratra V.Žaby.